Skip to main content


Disability Support Awards Home

The Badpiper performing at the 2014 Disability Support Worker Awards.
Welcome to Country at 2017 Disability Support Awards.
Ben Cox making the crowd dance at the 2017 WA Disability Support Awards.
Dance floor at the 2017 WA Disability Support Awards.
Dance floor at the 2017 WA Disability Support Awards.
Winners of the 2018 WA Disability Support Awards
Lilyan Smith and Ally
10 year anniversary celebrations
DJ Ben Cox
Shine featuring Lilyan Smith


Honour Board

Congratulations to the past winners of the Disability Support Awards!

2018

Excellence in Supporting Social Inclusion Award
Patrick Costello, Life Without Barriers

Excellence in Home and Family Support Award
David Mwansa, My Place

Excellence in Regional Support Award
Rob Golledge, Community Living Association

Excellence in Improving Employment Opportunities Award
Devin's Handy Office Help Team, GIFSA

Excellence in Advocacy and Rights Promotion Award
Samantha Warne, Directions Disability Support Services

Excellence in Innovation Award
Holly Bridges, ART Autism Therapy

Excellence in Leadership Award
Claire Kavanagh, atWork Australia

2017

Excellence in Advocacy and Rights Promotion Award
Partners in Recovery Perth North Team, Black Swan Health

Excellence in Improving Employment Opportunities Award
Ahmed Selim, atWork Australia

Excellence in Leadership Award
Bernadette Williams, Ability Centre

Excellence in Improving Participation Award
Andrea Holden

Excellence in Personal and Community Support Award
Team Brian

Excellence in Regional Support Award
Julie Carton, Lifestyle Solutions

Overall Award for Excellence
Partners in Recovery Perth North Team, Black Swan Health

2016

Excellence in Personal and Community Support Award
Stephen Cathie, Ability Centre

Excellence in Improving Employment Opportunities Award
Susie Waller, Nulsen Disability Services

Emerging Leader Award
Ayesha Patterson, Youth Disability Advocacy Network

Excellence in Improving Participation Award
Renae Hartmann, Enable Southwest

Excellence in Advocacy Rights Promotion Award
Jenny Au Yeong, Ethnic Disability Advocacy Centre

Excellence in Regional Support Award
Annie Ryder Team (Tammy Mickle, Slade White-Dunn, Odette Askew, Jocelyn Frearson), Avivo

Lifetime Achievement Award
Helen Payne, My Place
 

2015

Excellence in Personal and Community Support Award
Mahziar Bahreini, Ability Centre (formerly The Centre for Cerebral Palsy)

Excellence in Improving Employment Opportunities Award
Ian Thomas, Goodwill Engineering

Emerging Leader Award
Robert Eades, Teem Treasure

Excellence in Improving Participation Award
David Start, Inclusion WA

Excellence in Advocacy Rights Promotion Award
Denise Kay, Albany Community Legal Centre

Excellence in Regional Support Award
Heydi de Waal, Wongan Community Care Inc.

Lifetime Achievement Award
Gary Taylor, Ability Centre (formerly The Centre for Cerebral Palsy)

 

2014

Supported Living Award
Michael Ardzejewski, Nulsen

Independent Living Award
Lynda Innes, UnitingCare West

Community Support Award
Lisa O'Donnell, Rocky Bay

Disability Employment Services Award
Jenny Fuller, EDGE Employment Solutions

Australian Disability Enterprises Award
Kerry Bain, Activ

Emerging Leader Award
Anna Whitaker, Community Living Association

Regional Disability Support Worker Award
Scott Mapley, Enable Southwest


2013

Individual Accommodation Support Award
Christine Kelly, Goldfields Individual & Family Support Association and person supported

Shared Accommodation Support Award
Sarah Lenhard, The Centre for Cerebral Palsy

Community Support Award
Nerilee McKenzie, The Centre for Cerebral Palsy

Emerging Leader Award
Eamon Rice, Life Without Barriers

Disability Employment Services Award
Elaine Green, Workpower

Australian Disability Enterprises Award

Eric Jarvis, Goodwill Engineering

Regional Disability Support Worker Award
Russell Cullum, Family Member of Person Supported


2012

Individual Accommodation Support Award
Lindsay Neil, Goldfields Individual & Family Support Association

Shared Accommodation Support Award
Leanne Lewis, The Centre for Cerebral Palsy

Community Support Award
Christine Laut, The Centre for Cerebral Palsy

Emerging Leader Award
Nicole Naeslund, Autism Association

Disability Employment Services Award
Craig Robb, Edge Employment Solutions

Australian Disability Enterprises Award
Jodie Cox, Goodwill Engineering - The Centre for Cerebral Palsy

Regional Disability Support Worker Award
Joy McGlashon, Activ

 

2011

Accommodation Support Award
Dianne Barnes, The Centre for Cerebral Palsy

Emerging Leader Award
Cathryn Munckton, The Centre for Cerebral Palsy

Individual Accommodation Support Award
Diana Beckford, The Centre for Cerebral Palsy

Community Support Award
Desiree Empeigne, IdentityWA

Disability Employment Services Award
Elizabeth Thair, Options Employment GSI

Australian Disability Enterprises Award
Greg Kissane, Activ Foundation


2010

Individual Accommodation Support Award
Joint Winners:
Robert Fry, Lower Great Southern Community Living Association
Colin Holden, Activ Foundation - Busselton

Accommodation Support Award
Dawn Harvey, Activ Foundation - Kellerberrin

Community Support Award
Leeanne Ruppell, My Place

Emerging Leader Award
Alana Francas-McNee, Rocky Bay Inc


2009

Individual Accommodation Support Award
Bernadette Williams, The Centre for Cerebral Palsy

Accommodation Support Award
Richard Simm, Disability Services Commission

Community Support Award
Jodie Coles, Advocacy South West Inc

Emerging Leader Award
Sarah Kennedy, The Centre for Cerebral Palsy
 

NDS and Department of Communities logos

 

Contact Information

National Disability Services (NDS) WA
PO Box 184, Northbridge WA 6865
12 Lindsay, Street Perth WA 6000
T: 08 9242 5544  |  F: 08 9242 5044  |  E: awards@nds.org.au


 

Nominations for the 2019 WA Disability Support Awards are now open!

To make a nomination please download, read and complete the following two documents:

Nomination Form

WA Disability Support Awards 2019 - Nomination Form (doc)

Nomination Guide

WA Disability Support Awards 2019 - Nomination Guide (doc)

WA Disability Support Awards 2019 - Nomination Guide (pdf)

Nominations close on Tuesday, 5 February 2019.

Nominations Masterclasses

NDS in WA is hosting a series of Nominations Masterclasses to guide and support your through the nomination process. To find out more information about the Nominations Masterclasses, please click here.

For further information about nominations or Nominations Masterclasses, please contact: 

National Disability Services (NDS) WA
PO Box 184, Northbridge WA 6865
12 Lindsay, Street Perth WA 6000
T: 08 9242 5544 |  F: 08 9242 5044  |  E: awards@nds.org.au 




by Echidna Web Design. Click here to visit.